Testowane Na Zwierzętach
againess2.jpg

Od 11 marca 2009 w Uni Europejskiej obowiązuje zakaz testowania składników kosmetyków na zwierzętach.
Według dyrektywy unijnej zakazane jest:
- testowanie składników kosmetyków na terenie UE, bez względu na to, czy istnieją metody alternatywne czy nie
- sprzedaż i import do UE kosmetyków, których składniki testowano na zwierzętach po 11 marca 2009, z wyjątkiem pewnych składników, na które ten termin przedłużono do 11 marca 2013

Co oznacza ten zakaz dla kupujących kosmetyki?
Zakaz dotyczy sprzedaży kosmetyków, kórych składniki (testowanie kosmetyków na zwierzetach zostało zabronione w 2003) testowano po 11 marca 2009 - co oznacza, że przez następne kilka (?) lat te kosmetyki będą nadal w sprzedaży.

Poza tym dyrektywa ta dotyczy tylko i wyłącznie kosmetyków - istnieją firmy, które produkują równolegle farmaceutyki i stosują składniki testowane dla potrzeb produkcji farmaceutyków w kosmetykach.

Firmy kosmetyczne często umieszczają napisy na produktach np. "produkt nietestowany na zwierzętach" - nic dziwnego skoro testowanie gotowych produktów na zwierzętach jest zabronione.
Na stronach internetowych firmy często zamieszczają informacje, że nie testują ani nie zlecają testów innym firmom chyba, że wymaga tego prawo (ten fragment często mniejszą czcionką) - PRAWO NIE NAKAZUJE TESTOWANIA NA ZWIERZĘTACH - od firmy zależy jakie składniki wybierze - isnieją składniki, których nie trzeba ponownie testowac, bo zostały zatwierdzone, istnieją składniki, które można testowa bez użycia zwierząt i w końcu takie, których testowania na zwierzętach wymaga REACH.
Poza tym firmy umieszczają rozmaite obrazki z kroliczkami, mające sugerowac, że firma należy do tych, kóre nie testują na zwierzętach.
Istnieje tylko jedno, prawdziwe logo:
lb-logo-lrg.gif

Jeśli chcesz miec pewnośc, że dana firma nie testuje nic na zwierzętach sprawdź czy znajduje się na liście:
Europa
USA

Jest to jedyna wiarygodna lista, gdyż zawiera firmy, którym po weryfikacji przyznano prawo do umieszczania logo króliczka na produktach.

Program ten został opracowany przez koalicję organizacji z Europy, USA i Kanady (min. BUAV - the British Union for the Abolition of Vivisection) i wprowadzony w 1996 roku.
Warunki, jakie musi spełnic firma by zostac zatwierdzona są dośc rygorystyczne - należy udowodni, że w całym procesie wytwarzania kosmetyków lub produktów czyszczących i piorących (tzw. household products), włącznie z firmami dostarczającymi składniki, pośrednikami - nie ma żadnych testów na zwierzętach.

Jedyna uwaga co do tej listy to The Body Shop - firmę tą w 2006 przejął L'oreal i pomimo iż, Body Shop w zakresie produkcji jest niezależny od L'oreal, to faktem jest iż zarządzają nim ci sami ludzie, którzy zarządzają testującym na zwierzętach L'oreal, a pieniądze z sprzedaży produktów Body Shop płyną do kieszeni L'oreal. Technicznie więc Body Shop mogą byc cruelty free, ale skoro należą teraz do L'oreal - nie polecamy.

pledgeHdr.jpg

Używaj produktów całkowicie nietestowanych na zwierzętach

szukaj producentów tu:
Europa
USA

Jeśli twoja ulubiona marka nie znajduje się na liście napisz do firmy, że z przykrością musisz zrezygnowac z ich kosmetyków, chyba, że przystąpią do programu go cruelty free.

Za cenę cierpienia: BOTOX

Toksyna botulinowa (jadu kiełbasianego) stosowana jest zarówno w medycynie jak i kosmetyce. Firmy kosmetyczne produkują preparaty zawierające tą toksynę po różnymi nazwami handlowymi.
Pomimo, iż istnieją testy alternatywne częśc z firm nadal stosuje tzw. test LD50 - test określa stężenie substancji jaka zabija połowę zwierząt użytych do testu.
Badaną substancję wstrzykuje się myszom co powoduje u nich paraliż, problemy z oddychaniem. Po 3-4 dniach myszy umierają w skutek uduszenia.
Szacuje się, że około 300.000 tych zwierząt jest używana co roku w testach LD50 co jest zupełnie nieuzasadnione i niepotrzebne - więc tym bardziej okrutne.
Test LD50 stosuje się "z przyzwyczajenia", ponieważ dalej wymienia się go jako standardowy mimo, iż istnieją alternatywy jak np. SNAP-25
Botulinum toxin: applying the 3Rs to product potency testing: http://www.nc3rs.org.uk/news.asp?id=1023
Unijna Dyrektywa Kosmetyczna nie obejmuje preparatów zawierających botulinę, gdyż preparaty te nie odpowiadają definicji kosmetyku stosowanej w tej dyrektywie - nie są to preparaty, które nakłada się na skórę lecz wstrzykuje.

Firmy stosujące LD50 przy testowaniu botuliny:
* Allergan Inc.
produkty: BOTOX®, BOTOX Cosmetics®, VISTABEL®
http://www.allergan.com
dystrybutor w Polsce:
Ewopharma Sp zoo
ul. Swietokrzyska 36 m.16,
Warsaw, Poland
Telephone: +48 22-620-1171
Fax: +48 22-620-2402
E-mail: lp.amrahpowe|ofni#lp.amrahpowe|ofni
www.ewopharma.com
* Galderma Ltd.
produkt: Azzalure®
2009-05-21 Galderma wprowadza na runek Azzalure
Po zatwierdzeniu obrotu w 15 państwach członkowskich UE, Galderma, spółka typu joint venture pomiędzy Nestle i L'Oréal, wprowadza na rynek własna toksynę botulinową o nazwie Azzalure.

* Ipsen Ltd.
* Merz-Pharma GmbH & Co. KGaA

Petycje

Bojkotuj

Procter & Gamble

Pelna lista produktów P&G

iamspack.jpg

L'Oreal - Because they’re worth it!

Loreal_leaflet_lg.jpg
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License