W Imię Nauki

Historia Britches - makaka uratowanego przez ALF z laboratorium Uniwersytetu Kalifornijskiego Riverside w 1985 roku.

20 maja 1985 roku 16 aktywistów ALF uwolniło z instytutu około 700 zwierząt - między innymi 5-cio tygodniowego makaka, któremu nadali imię Britches.
Britches był jedną z wielu małpek wykorzystywanych do badania zachowań i rozwoju naczelnych niewidomych od urodzenia.

Z czego słynie Oxford?

Uniwersytet w Oxfordzie

Oxford swą sławę zawdzięcza Uniwersytetowi; "centrum akademickiej doskonałości", alma mater wielu sławnych naukowców, instytucji o
wielkiej historii i tradycji lecz również, o czym już nie mówi się tak głośno, piekłu dla zwierząt.
Wielu studentów z całego świata, marzy o choćby jednym semestrze na Oxfordzkim Uniwersytecie. Wielu turystów odwiedzających Wielką Brytanię wybiera Oxford jako jeden z celów swej wizyty. Ilu z nich tak naprawdę ma świadomość co sponsoruje wydanymi tam pieniędzmi?
Zanim zdecydujesz się na zwiedzanie tego miasta, zastanów się czy chcesz wspierać Oxford, który sponsoruje torturowanie zwierząt, chroni pracowników uniwersytetu przed prawem (pracownicy Uniwersytetu Oxfordzkiego zostali oskarżeni o okrucieństwo wobec zwierząt, jednak nie zostali za to ukarani w żaden sposób).
Zanim zdecydujesz się na studia w Oxfordzie sprawdź dokładnie w czym będziesz brać udział - nawet jeśli wybrany kierunek nie jest związany z medycyną, staniesz się trybikiem w tej maszynie, która za swoim "doskonałym" wizerunkiem ukrywa bezduszność, okrucieństwo, wyścig po tytuł, wyścig po granty i konserwatywne podejście do nauk medycznych.

Video kampanii SPEAK "In memory of Felix" - co dzieje się za murami pilnie strzeżonego laboratorium:

Oxford University Animal tests FAQ

http://www.admin.ox.ac.uk/biomed/faq.shtml (Last modified: 28 November 2005)

{Ta strona została usunięta z strony Uniwersytetu, skopiowałam ją w czerwcu 2008, }
Czy zwierzętom w laboratorium zapewnia się odpowiednią opiekę?
Oxford zapewnia najwyższe standardy jeśli chodzi o opiekę nad zwierzętami. Dla pracowników jest bardzo ważne by zwierzęta były zdrowe więc biorą kwestię opieki nad nimi bardzo poważnie. Klatki dla małp są wyposażone w różnego rodzaju elementy, które pozwalają im na prawidłowy rozwój. Większość doświadczeń wywołuje u zwierząt niewielki stres lub nie powoduje u nich stresu w ogóle jak na przykład pobieranie krwi. W każdym przypadku dobre samopoczucie zwierzęcia jest najważniejsze dlatego jeśli zachodzi taka potrzeba podajemy zwierzętom środki przeciwbólowe i znieczulające.

Ile zwierząt rocznie użytych jest do eksperymentów w UK?
Oficjalne dane rządowe mówią o około 3 milionach zwierząt rocznie. W przeliczeniu wychodzi to 3 zwierzęta na człowieka w ciągu całego jego życia. Przy czym zwierzęta zjadane przez ludzi to około 500 milionów rocznie.

Jakie zwierzęta używa się w eksperymentach?
Według danych Home Office UK około 84% zwierząt to gryzonie.

Fakty z stron kampanii SPEAK

Tysiące zwierząt cierpi i umiera w murach Uniwersytetu Oxfordzkiego w imię nauki. Wiele eksperymentów prowadzi się tylko po to by napisać pracę doktorską lub zdobyć granty badawcze.
Naukowcy uniwersytetu zostali oskarżeni o okrucieństwo wobec zwierząt lecz nie doszło do ich ukarania.

Felix

felix_cage1.gif

Felix to imię makaka (video) na którym przeprowadzał eksperymenty Tipu Aziz, profesor neurochirurgii, który stał się "sławny" przemawiając za koniecznością prowadzenia eksperymentów naukowych na zwierzętach (należy do organizacji Pro Test propagującej eksperymenty na zwierzętach) i broniąc testowania kosmetyków na zwierzętach (w UK testowanie kosmetyków na zwierzętach jest zabronione tzn. robi się to poza granicami kraju, sprzedawać testowane kosmetyki oczywiście można!!!).
Przygotowanie Felixa (jak i inych małp) do eksperymentów rozpoczęto od jego głodzenia (sposób na uzyskanie "posłuszeństwa"). Felixowi odcięto górną część czaszki i założono urządzenie wprowadzające elektrody do jego mózgu. Cierpienia Felixa zakończyła dopiero jego śmierć. Co więcej Felix nie został zabity od razu po badaniach. W listopadzie 2004 roku policja przeprowadziła dochodzenie przeciw Azizowi, któremu zarzucono, że po zakończonych badaniach utrzymuje przy życiu makaka z ciężką infekcją mózgu. Aziz odmówił uśpienia Felixa więc sprawa trafiła do Home Office, dopiero wtedy zakończyły się męczarnie Felixa.
Mimo całej sprawy Aziz nigdy nie został ukarany gdyż Koronna Służba Prokuratorska (CPS) zdecydowała nie występować z oskarżeniem przeciw profesorowi Uniwersytetu Oxfordzkiego.
To historia tylko jednego zwierzęcia - Felixa, podczas gdy torturuje się tam tysiące innych. Część z tych eksperymentów przynosi efekty jak zapewnia Tipu Aziz - jego badania na makach pozwalają leczyć pacjentów z chorobami Alzheimera i Parkinsona. jednak w wielu z tych badań dochodzi sie do wniosku, że w przypadku człowieka badane procesy są bardziej złożone.
Dowodem na to, że Oxfordcy naukowcy nie przejmują się również życiem ludzi jest slynna sprawa leku Vioxx firmy Merck. Pomimo dostępnych wyników badań przeprowadzonych w USA, Oxford University podjął się przeprowadzenia badań dla Committee on Safety of Medicines UK, przed dopuszczeniem leku do sprzedaży w UK. Były to badania ostatniej fazy na ochotnikach, z których 2000 poniosło śmierć. Jak później się okazało, Oxford University dysponowal badaniami, z ktorych wynikało, że lek może powodowac zawał serca jednak zaniechał podania tej informacji przed rozpoczęciem badań. (*ciekawostka: oświadczenie o wycofaniu leku z rynku w Polsce: http://mediweb.pl/drugs/wyswietl.php?id=1246 i dla porównania info na temat Vioxx w jęz. angielskim http://briandeer.com/rofecoxib-index.htm http://en.wikipedia.org/wiki/Rofecoxib

więcej info (w jęz. angielskim): http://againess-en.wikidot.com/animal-experiments

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License